تاثیر کدهای وب سایت در سئ...

آموزش سئو تکنیکال: کدهای وب سایت در سئو تاثیر زیادی دارند. کدهای html، css و javascript می توانندسئو سایت شما را بهبود بخشند. minify کردن کدها نیز از عوامل مهم در سئو تکنیکال می باشد و ...

تاثیر کد های وب سایت در سئو

سئو تکنیکال

دانش تکنیکی و بنیادی در مورد سئو، به شما کمک می کند تا وبسایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید و اعتبار خود را برای توسعه دهندگان وب به اثبات برسانید. اما شما باید در مورد کدها و دانش برنامه نویسی هم اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید تاثیر کدهای وب سایت در سئو را متوجه شوید.

اگر شما توانسته اید محتوای ارزشمندی تولید کنید؛ باید از تاثیر محتوا بر سئو آگاه شوید و مطمئن شوید که محتوای شما نه تنها برای انسان ها جذاب و خواندنی است؛ بلکه برای موتورهای جستجو نیز بهینه شده می باشد. لازم نیست شما درک فنی عمیقی از این مفاهیم داشته باشید. اما باید بدانید که این مفاهیم چه هستند و به کمک آن ها چه کارهایی می توان انجام داد. در این صورت، شما می توانید به راحتی در مورد آن ها با توسعه دهندگان وب گفتگو کنید. دانستن زبان توسعه دهندگان وب، مسئله مهمی است. زیرا شما به آن ها نیاز دارید تا بهینه سازی های سایتتان را انجام دهند. اگر توسعه دهندگان وب، متوجه منظور شما نشوند یا اهمیت خواسته شما را درک نکنند؛ نمی توانند درخواست هایتان را اولویت بندی بکنند.

سئو برای تاثیرگذاری باید توسط یک تیم پشتیبانی حمایت شود.

بسیار مهم است که با توسعه دهندگان سایت خود، رابطه داشته باشید تا بتوانید با چالش های سئو به خوبی مواجه شوید. صبر نکنید که یک مسئله فنی در سئو، باعث بیشتر شدن مشکلات دیگر برای توسعه دهنده وب شود. در عوض، با برنامه ریزی هدف دار، برای حل مشکلات تلاش کنید. اگر حالا این کار را نکنید؛ مجبورید بعدا زمان و هزینه بیشتری را برای حل مشکلات فنی سئو صرف کنید.

علاوه بر حمایت تیم پشتیبانی، درک تکنیکال بهینه سازی برای سئو بسیار مهم است. زیرا شما باید مطمئن شوید که محتوای شما برای انسان ها و موتورهای جستجو قابل دسترس است. ما این فصل را به سه قسمت تقسیم کرده ایم:

 • 1. وبسایت ها چگونه کار می کنند؟
 • 2. چگونه موتورهای جستجو وبسایت ها را درک می کنند؟
 • 3. چگونه کاربران با وبسایت ها ارتباط برقرار می کنند؟

از آنجایی که ساختار فنی سایت، تاثیر زیادی بر عملکرد سایت دارد؛ درک این اصول برای همه افراد ضروری است. همچنین، ممکن است ایده خوبی باشد که این بخش از راهنما را با برنامه نویسان، نویسندگان محتوا و طراحان وبسایت به اشتراک بگذارید تا همه افراد، در جریان ساختار وبسایت قرار بگیرند.

ـ وبسایت ها چگونه کار می کنند؟

اگر بهینه سازی موتورهای جستجو، بهینه سازی یک وبسایت برای کاربران باشد؛ لازم است تا با مفاهیم اولیه و اساسی سئو آشنا شویم تا بدانیم توسعه دهندگان وب، چه چیزی را بهینه می کنند؟

در ادامه، وبسایت را از خرید نام دامنه در یک مرورگر شروع می کنیم. یکی از مولفه های اصلی وبسایت ارائه یک مسیر درست است که کدهای نوشته شده در وبسایت را به شکل صفحه قابل درک برای کاربران، ظاهر می کند.

دانستن این موضوع، در مورد وبسایت ها برای موتورهای جستجو، بسیار مهم است زیرا:

ـ مراحل ساخت یک وبسایت، بر زمان بارگذاری صفحه تاثیر می گذارد. اگر سرعت بارگذاری سایت بالا باشد، علاوه بر نگه داشتن کاربران در سایت شما، باعث می شود که رتبه شما در گوگل نیز بهتر شود.

ـ گوگل منابع خاصی مانند جاوا اسکریپت را در عبور دوم بررسی می کند. در واقع، گوگل در ابتدا به صفحات بدون جاوا اسکریپت نگاهی می اندازد. سپس چند روز و بعد از آن، چند هفته بعد به بررسی آن صفحات وب می پردازد. با این کار، جاوا اسکریپت بررسی می شود. به این معنی که عناصر اصلی سئو که به صفحه وبی که در آن از جاوا اسکریپت استفاده شده، اضافه می شوند و ممکن است ایندکس نشوند؛ مورد بررسی قرار می گیرند.

فرآیند بارگیری یک وبسایت را مانند رفت و آمد به محل کارتان تصور کنید. شما در منزلتان آماده می شوید؛ وسایلتان را آماده می کنید تا به دفتر کارتان ببرید و سریع ترین راه را برای رسیدن به آن جا انتخاب می کنید. خیلی احمقانه است که فقط یک لنگه کفش بپوشید و مسیر طولانی تری را برای رسیدن به محل کارتان انتخاب کنید؛ سپس وسایلتان را در دفترتان بگذارید و برای پوشیدن لنگه کفش دیگرتان، به منزل بازگردید. درست است! این کار، دقیقا همان کاری است که یک وبسایت ناکارآمد انجام می دهد. این بخش به شما می آموزد که چگونه یک وبسایت ناکارآمد را تشخیص دهید؟ وچه کاری برای ساده تر کردن و نتایج مثبت در مورد رتبه بندی و تجربه کاربر می توانید انجام دهید؟

قبل از اینکه یک وبسایت قابل دسترسی باشد؛ باید تنظیم و راه اندازی شود!

ـ خریداری نام دامنه: نام دامنه (مانند moz.com)، از ثبت کننده های نام دامنه مثل GoDaddy یا HostGator خریداری می شود. این ثبت کننده ها رزرو و ذخیره نام دامنه ها را مدیریت می کنند.

ـ اتصال نام دامنه به آدرس  IP: اینترنت آدرس وبسایت (مانند faramouj.ir) را بدون کمک سامانه نام دامنه(یا همان DNS) درک نمی کند. اینترنت از مجموعه ای از اعداد با نام آدرس پروتکل اینترنت (IP) استفاده می کند. (مثلا :127.0.0.1). اما ما می خواهیم از نام هایی همچون faramouj.ir استفاده کنیم که به خاطر سپردن آن برای انسان ها راحت تر است. ما باید از یک سامانه نام دامنه برای دستیابی به اسامی قابل خواندن برای انسان ها به وسیله اعداد قابل خواندن برای ماشین ها برسیم.

چگونه یک وبسایت از سرور به مرورگر می رود؟

1.کاربر درخواست دامنه می کند: حالا که نام دامنه از طریق DNS با آدرس IP  لینک شده است؛ کاربران می توانند با تایپ نام دامنه در مرورگر خود یا کلیک روی یک لینک از وبسایت، درخواست کنند که به مطالب آن دسترسی پیدا کنند.

2. مرورگر درخواست می کند: این درخواست باعث می شود که تمام عناصر لازم، برای ظاهر شدن وبسایت در اختیارش قرار بگیرد و نام دامنه به آدرس IP تبدیل شود. سپس مرورگر از سرور درخواست می کند تا کدهای نوشته شده در وبسایت شما مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت را نشان دهد.

3. سرور منابع را ارسال می کند: زمانی که سرور درخواست برای دسترسی به یک وبسایت را دریافت می کند؛ فایل های وب سایت را به مرورگر کاربر جستجو کننده می فرستد.

4. مرورگر صفحه وب را در کنارهم گردآوری می کند: حالا مرورگر، منابع را از سرور دریافت کرده است. اما لازم است که آن ها را در کنار هم بگذارد و به شکلی که برای کاربران در مرورگرهایشان قابل فهم باشد؛ ارائه دهد. زمانی که مروگر، منابع یک وبسایت را تحلیل و سازماندهی می کند؛ در واقع، یک داکیومنت از مدل آبجکت صفحه (DOM) را ایجاد می کند. DOM  همان چیزی است که شما هنگام راست کلیک در صفحه مرورگر Chrome خود می بینید.

5. مرورگر درخواست نهایی را ارسال می کند: مرورگر، تنها زمانی یک وبسایت را به شما نشان می دهد که تمام کدهای ضروری دانلود شده، تجزیه شده و اجرا شده باشند. بنابراین در این نقطه، اگر مرورگر به کدهای اضافی برای نمایش وبسایت نیاز داشته باشد؛ درخواست دیگری از سرور خواهد کرد.

6. وبسایت در مرورگر نمایش داده می شود: بعد از طی شدن این مراحل، وب سایت شما از کدها به حالتی که شما در مرورگر مشاهده می کنید تبدیل شده است.

 

با توسعه دهندگان درمورد async صحبت کنید.

کاری که می توانید انجام دهید این است که به توسعه دهندگان خود بگویید که برای کوتاه شدن مسیر رندرهای بحرانی، از اسکریپ async استفاده کنند (در زمانی که لازم نیست تا مطالب آن ها سریع لود شوند). این کار باعث می شود تا صفحه وب شما، با سرعت بیشتری بارگذاری شود. مثل این می ماند که با دوستانتان برای خوردن غذا به بیرون رفته اید و مجبورید صحبتتان را به خاطر رفتن یکی از دوستانتان سمت پیشخوان جهت سفارش دادن قطع کنید و  زمانی که بازگشت حرف هایتان را ادامه دهید. با کمک async شما می توانید با دوستانتان به گپ زدن ادامه دهید؛ حتی زمانی که یکی از دوستانتان برای سفارش به سمت پیشخوان رفته باشد! ممکن است بخواهید بهینه سازی های دیگری را برای کوتاه تر کردن مسیر رندرهای بحرانی انجام دهید. مانند حذف برخی از اسکریپت های اضافی مثل اسکریپت های ردیابی.

 

اکنون شما می دانید که یک وبسایت چگونه در مرورگر ظاهر می شود. حالا می خواهیم روی این نکته تمرکز کنیم که یک وبسایت چگونه نوشته می شود؟ به عبارت دیگر با کدهایی (زبان برنامه نویسی) که برای ساخت صفحات وب استفاده می شود؛ آشنا شویم و تاثیر کدهای وب سایت در سئو را متوجه شویم.

سه زبان برنامه نویسی رایج عبارتند از:

ـ HTML: یک سایت چه می گوید (عنوان، محتوای بدنه و ...)

ـ CSS: یک سایت چه شکلی دارد ( رنگ، فونت و ...)

ـ JavaScript: یک سایت چگونه رفتار می کند(تعاملی، پویا و ...)

این تصویر برگرفته از مثال جالب Alexis Sanders در جاوا اسکریپت و سئو است

 

 

ـ HTML: یک وبسایت چه می گوید؟

HTML مخفف (hypertext markup language) است و به عنوان ستون فقرات یک وبسایت عمل می کند. عناصری مانند عناوین، پاراگراف ها، لیست ها و محتواها، همگی در HTML تعریف می شوند.

در زیر یک نمونه از صفحه وب قابل رویت است که کدهای آن در HTML نمایش داده شده اند.

این یک عکس از W3schools.com است که منبع خوبی برای یادگیری HTML، CSS و جاوا اسکریپت می باشد.

دانستن HTML برای سئو مهم است. زیرا اکثر وب سایت ها دارای کد html می باشند. گوگل عناصرHTML  را بررسی می کند تا مشخص کند که محتوای شما به چه پرسشی مربوط می شود؟ به عبارت دیگر، چه چیزی در HTML شما نقش بزرگی بازی می کند تا رتبه صفحه شما در گوگل را مشخص کند.

ـ CSS : یک وبسایت چه شکلی دارد؟

CSS در طراحی سایت کاربرد زیادی دارد و مخفف عبارت (Cascading Style Sheets) به معنی «برگه های سبک آبشار»، می باشد. CSS همان چیزی است که باعث می شود صفحات وب شما فونت، رنگ و چیدمان خاصی داشته باشند.  HTMLبرای توصیف محتوا ساخته شده بود. بنابراین،زمانی که CSS وارد عرصه شد؛ صفحات وب، رنگ و لعاب گرفتند. با کمک CSS صفحات وب، بدون نیاز به کدگذاری دستی که یک کار سخت بود، زیبا شدند..

در سال 2014 گوگل کار خود را برای رندر کردن صفحات وب آغاز کرد. پیش تراز آن، گوگل، تنها متن های موجود در صفحه را پردازش می کرد. یک سئوی کلاه سیاه وجود داشت که از این ضعف ایندکسینگ گوگل سوء استفاده می کرد. در این روش، متن ها و لینک ها از طریق CSS به منظور دستکاری در رتبه بندی پنهان می شدند. این متن ها و لینک های پنهان شده، باعث تخلف در راهنماهای کیفیت گوگل می شدند.

بخش هایی درCSS که سئو باید در آن ها رعایت شوند؛ شامل موارد زیر می باشند:

 • از آنجایی که دستورالعمل های فایل CSS به جای HTML در پبج شما وجود دارند؛ در نتیجه صفحه شما از کدهای سنگین پر نمی شود؛ سایز انتقال فایل ها کاهش می یابد و سرعت بارگذاری افزایش می یابد.
 • مرورگرها همچنان مجبورند منابعی مانند فایل CSS را دانلود کنند. بنابراین فشرده کردن آن ها، باعث می شود که سرعت بارگذاری صفحه شما افزایش یابد. سرعت بارگذاری نیز، یکی از عوامل موثر در رتبه بندی وبسایت می باشد.
 • اگر صفحه شما به جای کدهای سنگین، محتواهای بیشتری داشته باشد؛ می تواند منجر به ایندکس بهتر محتوای سایت شما شود.
 • استفاده از CSS برای پنهان کردن لینک ها و محتوا ها، ممکن است وبسایت شما را از نتایج اولیه گوگل حذف کند.

 JavaScript: یک وبسایت چگونه رفتار می کند؟

در روزهای اولیه پیدایش اینترنت، صفحات وب از HTML ساخته می شدند. زمانی که CSS به این عرصه وارد شد؛ صفحات وب توانستند سبک های خاصی به خود بگیرند. و در نهایت هنگامی که زبان برنامه نویسی JavaScript وارد صحنه شد؛ وب سایت ها نه تنها دارای ساختار و سبک شدند؛ بلکه توانستند پویا نیز باشند.

جاوا اسکریپت امکانات زیادی برای صفحات وب ایجاد کرده است. هنگامی که شخصی تلاش می کند تا به صفحه ای با این زبان برنامه نویسی دسترسی پیدا بکند. مرورگر مورد استفاده کاربر،  جاوا اسکریپت را در مقابل HTML  استاتیک اجرا می کند. در واقع، این زبان برنامه نویسی به وبسایت ها رفتار می بخشد.

حتما تا به حال، عملکرد جاوا اسکریپت را دیده اید. به این دلیل که جاوا اسکریپت تقریبا هر کاری را در صفحات وب انجام می دهد. برای مثال، می تواند یک پاپ آپ ایجاد کند یا می تواند درخواست منابع ثالث مانند آگهی برای صفحه تان را بکند.

تفسیر سمت کاربر در مقابل تفسیر سمت سرور

جاوا اسکریپت می تواند برای SEO مشکلاتی به همراه داشته باشد. اما از آنجایی که موتورهای جستجو، جاوا اسکریپت را مانند بازدیدکنندگان انسانی نمی بینند. تفسیر سمت کاربر، در مقابل تفسیر سمت سرور قرار می گیرد. جاوا اسکریپت بیشتر در مرورگر کاربر اجرا می شود. از طرف دیگر، برای بررسی سمت سرور، فایل ها در سرور اجرا می شوند و سرور آن ها را به مرورگر می فرستد.

عناصر حیاتی سئوی صفحه، مانند متن، لینک و تگ ها با جاوا اسکریپت در سمت کاربر بارگذاری می شوند. در واقع، به جای اینکه در HTML نمایش داده شوند؛ به صورت جاوا اسکریپت بارگذاری می شوند و تا زمانی که لازم باشد از کدهای صفحه شما پنهان می مانند. به این معنی که خزنده های موتور جستجو نمی توانند آنچه در جاوا اسکریپت شما وجود دارد را ببینند. حداقل در ابتدا!

گوگل می گوید تا زمانی که شما مانع از خزیدن ربات های گوگل در فایل های جاوا اسکریپت خود نشوید؛ آن ها قادر به درک و ارائه وبسایت شما مانند یک مرورگر هستند. به این معنی که ربات های گوگل، باید همان چیزهایی که کاربر در مرورگر خود مشاهده می کند را ببینند.

همچنین، موارد دیگری نیز وجود دارند که ممکن است در هنگام فرآیند تفسیر ربات های گوگل در صفحه شما اشتباه پیش رود. این عامل باعث می شود که گوگل از درک آنچه که در جاوا اسکریپت شما است، جلوگیری کند. این موارد عبارت اند از:

 • شما دسترسی ربات های گوگل را به منابع جاوا اسکریپت بلوکه کرده اید.
 • سرور شما نمی تواند تمام درخواست های خود را برای خزیدن در محتواها مدیریت کند.
 • جاوا اسکریپت برای ربات های گوگل بسیار پیچیده است یا به روز رسانی شده نیست تا بتوانند آن را درک کنند.
 • جاوا اسکریپت در بارگذاری محتوای صفحه، کند نیست تا خزنده های گوگل کار خود را با صفحه تمام کنند و بروند.

نیازی به گفتن نیست؛ اما با اینکه جاوا اسکریپت امکانات زیادی را برای ساخت صفحات وب ایجاد کرده است؛ اگر دقت کافی نداشته باشید؛ می تواند پیامدهای جدی برای SEO سایت شما ایجاد نماید.

خوشبختانه، یک راه برای بررسی اینکه آیا گوگل نیز سایت شما را مانند بازدیدکنندگان وبسایت شما می بیند یا خیر وجود دارد. برای اینکه ببینید ربات های گوگل، چگونه صفجه شما را می بینند؛ از ابزار «Fetch and  Render»، در سرچ کنسول استفاده کنید.

در این صفحه در قسمت بالای صفحه در  inspect any urlنشانی اینترنتی وبسایتی که می خواهید بررسی کنید را وارد نمایید و روی گزینه «Fetch and Render» کلیک کنید. شما همچنین می توانید این کار را برای ورژن دسکتاپ یا موبایل نیز امتحان کنید.

با این کار، شما می توانید دقیقا ببینید که ربات های گوگل سایت شما را چگونه می بینند. گوگل همچنین، منابعی را به شما نشان می دهد که ممکن است ربات هایش قابلیت دسترسی به URL وارد شده، را نداشته اند.

درک نحوه کار وبسایت ها، یک پیش زمینه عالی برای مبحث بعدی این مقاله می باشد.با رعایت این موارد می تواند رتبعه سئو سایت خود را افزایش دهید و اگر سئو سایت شما قوی باشد در واقع سات خود را برند (برند سازی) هم کرده اید.

 

 

مقالات مرتبط

سئو به معنی بهینه سازی برای موتورهای جست و جو می باشد که انواع مختفلی از قبیل سئو کلاه سفید،سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه می باشد.
سئو چیست|سئو در یک نگاه

سئو به معنی بهینه سازی برای موتورهای جست و جو می باشد که انواع مختفلی از قبیل سئو کلاه سفید،سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه می باشد.

به مفاهیم اولیه و مقدماتی سئو، سئو 101 می گویند
سئو 101 چیست و چرا اهمیت دارد

در این مقاله مواردی هم چون قوانین موتورهای جستجو | مقایسه سئو کلاه سیاه با سئو کلاه سفید | دستورالعمل های وبمستر گوگل | کارهایی که باید از انجام آن ‌ها اجتناب کنید و ... بررسی کرده ایم.

آموزش نکاتی برای بهبود سئو داخلی
سئو داخلی چیست - on-page seo [قسمت دوم]

تاثیر h1 در سئو داخلی-نحوه درست نوشتن عنوان و توضیحات متا مناسب برای بهبود سئو داخلی- آموزش نحوه ی صحیح نوشتن آدرس صفحات برای سئو داخلی-استفاده از ریدایرکت ها به صورت صحیح

برچسب ها:

دوست دارید به اشتراک بذارید از طریق:

نظرات

 • سینا حشمتی
  13 مهر 1398

  برای اینکه DNS هامون رو ست کنیم باید از طریق پنل هاستمون اقدام کنیم ؟

  پاسخ
  فراموج
  14 مهر 1398

  سلام روز بخیر
  بله شما میتونین با ارسال تیکت به پشتیبانی این موضوع رو رفع کنید. 

  پاسخ
 • farhad mohammdi
  16 مهر 1398

  برای اینکه کدهای Html رو یاد بگیریم از چه سایت هایی میتونیم کمک بگیریم ؟

  پاسخ
  فراموج
  20 مهر 1398

  سلام روز بخیر 
  برای یادگیری کدهای Html سایت های زیادی هستند که آموزش هایی رو گذاشتند اما بهترین و معروف ترین سایت، سایت w3schools هستش. 

  پاسخ
 • mohammad javad shiri
  18 مهر 1398

  سلام یکسری تگ ها هستن که باید در سایت بذاریم راهی وجود داره که ما بدون نیاز به دانش برنامه نویسی از اونها استفاده کنیم ؟

  پاسخ
  فراموج
  20 مهر 1398

  سلام روز بخیر
  بله شما میتونین با استفاده از تگ منیجر این کار رو انجام بدین، که نیاز هست شما کار با تگ منیجر رو بلد باشین . 

  پاسخ
 • میلاد مولایی
  6 آبان 1398

  سلام اسم دامنه در سئو سایت تاثیر داره ؟

  پاسخ
  فراموج
  8 آبان 1398

  سلام روز بخیر

  خیر، اسم دامنه در سئو سایت تاثیر گذار نیست و این محتوای شما هستش که باعث میشه تا کاربران رفتار های متفواتی رو از خودشون نشون بدن و شما امتیاز بگیرین.

  پاسخ
 • mona jafari
  12 آبان 1398

  سلام هرچی رکوئست ها بیشتر باشه توی سرعت و بهینه سازی سایت تاثیر داره یا نه ؟

  پاسخ
  فراموج
  14 آبان 1398

  سلام روز بخیر
  بله هرچی تعداد رکوئست ها بیشتر باشه قطعا در سرعت سایت تاثیر داره و سرعت سایت میاد پایین تر.

   

  پاسخ
 • علی نجفی
  18 آبان 1398

  سلام برای دامنه های کام پنلش فرق داره ما چطور میتونی dns هارو ست کنیم روش ؟

  پاسخ
  فراموج
  19 آبان 1398

  سلام روز بخیر
  شما برای اینکار میتونین از تیم پشتیبانی که هاست و یا دامنه رو خریداری کردین کمک بگیرین .

  پاسخ
 • حسن مدیری
  16 آذر 1398

  سلام من سایتم رو کلی بررسی کردم ولی نتونستم ایراد های کدی رو متوجه بشم سایتی هست که بتونه به من کمک کنه تا حدودی ؟

  پاسخ
  فراموج
  17 آذر 1398

  سلام روز بخیر
  خود گوگل خدماتی رو ارائه داده مبنی برای دولوپر ها که میتونین از طریق سایت developers.google.com برخی از ایرادات رو بررسی کنین. فقط یادتون باشه که فیلتر شکن خودتون رو روشن کنین. 

  پاسخ
نظر خود را وارد نمایید