آدرس صفحه

URL

در این مقاله قصد داریم که در مورد URL ها و تاثیرات آن ها بر روی SEO سایت صحبت کنیم.

URL ( Uniform Resource Locator ) آدرس یک صفحه در فضای اینترنت می باشد که یارانه ها برای ارتباط با سرور از آن ها استفاده می نمایند.

قالب کلی آدرس یک سایت به صورت زیر می باشد که به توضیح مختصری از هر بخش می پردازیم:

 

 

protocol://domain-name.top-level-domain/path

 

protocol: پروتکل ها نشان دهنده این می باشند که یک مرور گر چگونه می تواند اطلاعات منبع را بازیابی کند.که معمولا پروتکل های استاندارد وب http و https (s مخفف secure به معنی امنیت می باشد.) می باشند . علاوه بر این دو می توانید از پروتکل های دیگری هم چون mailto (برای ایمیل) ، ftp (برای اداره ی فایل ها) استفاده نمایید.

 

:domain-name  نام سایت می باشد. شما می توانید هر نامی به شرط آن که قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد برای وب سایت خود انتخاب نمایید.

 

top-level-domain (TLD): دامنه سطح بالا وب سایت می باشد که با . از نام دامنه جدا می شود که انواع مختلفی دارند . به طور مثال پسوند .edu برای سایت های آموزشی ، .gov برای سایت های دولتی، .ir برای سایت های ایرانی می باشد.

 

/path : بیانگر جزئیات صفحه مورد نظر می باشد به طور مثال

 درباره-ما/http://faramouj.ir  بیانگر سایت فراموج قسمت درباره ی ما می باشد.

 

تا این قسمت از مقاله هر قسمت از ادرس صفحه را بررسی کردیم. اکنون میخواهیم ویژگی های یک آدرس خوب که به روند بهبود seo سایت کمک می کند را بیان کنیم.

 • ساده و خوانا بودن URL
 • هم خوانی با محتوای صفحه
 • عدم استفاده از کاراکترهایی هم چون ؟ = % ^ و . . .
 • استفاده از - برای جداسازی کلمات
 • استفاده از حروف انگلیسی به جای حروف فارسی و اگر از حروف فارسی استفاده می نمایید سعی کنید تا جای ممکن کوتاه و مختصر باشند.
 • سعی کنید از حروف کوچک استفاده نمایید زیرا گاهی اوقات استفاده از حروف بزرگ موجب مواجه شدن با صفحات تکراری می شود.
 • . . .

 

 

منبع: moz.com

 

دوست دارید به اشتراک بذارید از طریق:

نظرات

 • مانی
  10 بهمن 1397

  وقت شما بخیر. سوالی که برای بنده پیش آمده که ما میتوانیم از کلمات کلیدی به طور مستقیم در آدرس سایت استفاده کنیم؟ تغییر خاصی در وضعیت سئو سایت ما ایجاد می کند؟

  پاسخ
  فراموج
  26 فروردین 1398

  سلام روز بخیر
  بله حتما، شما میتونین که از کلمات کیلیدی در آدرس سایت خودتون و مقاله مرتبط استفاده کنید. این کار باعث میشه تا این کلمات کلیدی صفحه و متن مورد نظر شمارو برای موتور های جست و جو و بازدید کنندگان توصیف کنه. 

  پاسخ
 • ساجده علی یاری
  1 خرداد 1398

  سلام خسته نباشید پروتکل http با https چه تفاوتی میکنه؟

  پاسخ
  فراموج
  4 خرداد 1398

  سلام روز بخیر HTTP مخفف HyperText Transfer Protocol (پروتکل انتقال فرا متنی) است. این پروتکل امکان ایجاد ارتباط بین سیستم‌های مختلف را فراهم می‌کند. پروتکل یاد شده عموما به منظور انتقال داده‌ها از یک وب‌سرور به یک مرورگر وب که در آن صفحات وب‌سایت‌ها به نمایش در می‌آیند مورد استفاده واقع می‌شود.اما می‌توان با بهره بردن از HTTPS (حرف S در اینجا به معنی امن است) انتقال اطاعات بین سیستم‌ها را با امنیت انجام داد.

  پاسخ
نظر خود را وارد نمایید