آموزش طراحی متن روی عکس

نکات طراحی متن روی عکس

نکاتی برای طراحی متن روی عکس

یکی از بهترین تکنیک هایی که هر شخصی می تواند داشته باشد، طراحی متن روی تصاویر و اطراف آن است. اگرچه انجام این مهارت آسان به نظر می رسد، اما در عین حال یکی از سخت ترین مفاهیم برای کسب موفقیت است.

باید عکس مناسبی برای تایپوگرافی داشته باشید و هم چنین بدانید که می خواهید چه کاری بکنید تا از اضافه کردن متن به تصویر بیشترین بهره را ببرید. اگر احساس می کنید آماده چالش هستید، در ادامه 10 نکته برای نوشتن متن روی عکس آورده ایم:

 

1. تضاد ایجاد کنید

ایجاد تضاد در طراحی متن روی تصویر

ایجاد تضاد در طراحی متن روی تصویر

اگر متنی بخواهد موفق شود، باید خوانده شود. متن را به اندازه کافی متفاوت طراحی کنید تا در ترکیب با عکس دیده شود. اگر عکسی پس زمینه تیره دارد، متنی با رنگ روشن انتخاب کنید. اگر عکس شما پس زمینه روشن دارد، نوشته ها را با رنگ تیره بنویسید.

تضاد در مورد اندازه و نوع عکس و نوشته هم می تواند اتفاق بیافتد. فونت حروف باید به تصویر بیاید. به عنوان مثال در تصویر بالا، عکس بزرگ و پررنگ است در حالی که فونت کلمات آن نازک و روشن است. در واقع عناصر با هم کار می کنند اما حاوی عنصر تضاد هستند.

 

2. متن را جزئی از تصویر قرار دهید

نکاتی برای طراحی متن روی عکس

نکاتی برای طراحی متن روی عکس

گاهی اوقات تنها راهی که جوابگو است ترکیب متن در تصویر است. البته دستیابی به این امر دشوار بوده و فقط در موارد محدودی توصیه می شود. برای انجام این کار به یک تصویر و کلمه ساده نیاز دارید، مانند روش مک لارن در تصویر بالا، یا تصویر دوم که در آن عکس با متن ترکیب شده است.

 

3. جریان های بصری را دنبال کنید

استفاده از نشانه های بصری در طراحی عکس

استفاده از نشانه های بصری در طراحی عکس

سر و کله زدن با نشانه های بصری یک تصویر، از مهمترین نکات هنگام کار با متن و عکس است. کلمات باید در قسمت های منطقی و مناسب یک تصویر طراحی شوند، لطفا مراقب باشید که متن را روی قسمت های مهم عکس قرار ندهید، مثلا اصلی ترین آیتم تصویرمثل صورت یک شخص یا محصولی که می خواهید آن را به نمایش بگذارید.

به دنبال فضاهایی برای متن باشید که در آن سوژه های اصلی تصویر به نوشته ها توجه داشته باشند. در هر دو نمونه ی بالا با استفاده از زبان بدن یا چشمان شخص موجود در عکس، کاربر به سوی متن سوق داده می شود.

 

4- تصویر را تار کنید

یكی از ساده ترین کارها برای جذاب کردن یک تصویر تار کردن بخشی از آن می باشد. افزودن کمی تاری به پس زمینه تصویر با نرم افزارهایی مانند Adobe Photoshop می تواند متن را چشم گیرتر کند. تار کردن قسمتی از تصویر همچنین توجه کاربر را به سمت خواسته ی شما متمرکز می کند، مانند وب سایت Wallmob در تصویر بالا، که در آن فقط محصول اصلی و متن برای کاربران واضح هستند.

 

5- متن را در یک کادر بنویسید

هنگامی که عکس ها حاوی رنگ های متنوع و یا تفاوت های زیادی بین بخش های کم رنگ و پر رنگ هستند، قرار دادن متن درون یک قاب جدا، آن را از تصویر متمایز می کند.

کافی است یک کادر انتخاب کنید - می توانید نمونه مستطیل و دایره را در تصاویر بالا مشاهده کنید - که متناسب با کلمات و تصویر شما باشد. سپس به دنبال رنگی برای کادر باشید که تضاد کافی برای دیده شدن داشته باشد. بهتر است از یک کادر با کمی شفافیت و رنگ های روشن استفاده کنید تا تصویر از پشت آن دیده شود.

 

6. متن را در پس زمینه قرار دهید

یکی از بهترین ترفندهای طراحان، نوشتن متن در قسمت پس زمینه تصویر به جای روی عکس است. به طور معمول پس زمینه ها خلوت تر هستند و کار با آن ها ساده تر است. پس زمینه ها اغلب رنگ واحدی دارند و همین مسئله آن را به مکانی تبدیل می کند که در آنجا متن به راحتی قابل خواندن است.

نتیجه نهایی بسیار طبیعی به نظر می رسد و نیازی به اعمال تغییرات زیاد در عکس اصلی ندارد. با قرار دادن متن به عنوان یک عنصر درعمق تصویر و  هم چنین با استفاده از سایه های ظریف، تصاویر تاثیر برانگیزی مانند سایت Caitlin Wicker خلق کنید.

 

7. بزرگ بنویسید

وقتی مطمئن نیستید که از چه روشی باید استفاده کنید، از اهمیت بزرگ نوشتن متن غافل نشوید. این مسئله در مورد هر دو تصویر بالا صدق می کند. عنصر اندازه، توجه کاربر را به خود جلب می کند و با استفاده از یک عنصر بزرگ می توان مقیاس بین متن و تصویر را آسان تر به نمایش گذاشت.

استفاده از تصاویر بزرگ، مانند دانه های قهوه در تصویردوم، می تواند به دیده شدن سایه ها و تضاد ها کمک کند. استفاده از متن بزرگ باعث می شود تا آن متن بر روی هر نوع تصویری قابل خواندن باشد.

 

8. رنگ ها را فراموش نکنید

اضافه کردن رنگ نیز می تواند باعث جذابیت بصری تصویر شود. سایت های فوق دو رویکرد بسیار متفاوت دارند - یکی از رنگ متضاد که در تصویر دیده نمی شود برای برجسته کردن کلمات خاص استفاده کرده، در حالی که دیگری از روشی استفاده می کند که تصویر را بازتاب می کند و باعث توجه بیشتر به آن می شود. هر دو روش می توانند مؤثر و مهم باشند.

 

9. از رنگ ها به عنوان یک کاور استفاده کنید

یکی از ترفند هایی که اخیرا محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند، استفاده از پوشش های رنگی یکسره بر روی تصاویر برای نوشتن متن است. انجام این کار اگرچه نیاز به مهارت و ریزبینی دارد، به همان اندازه باعث جذابیت تصاویر می شوند.

از رنگی استفاده کنید که جذابیت بصری بالایی داشته باشد. در میزان شفافیت تصویر تناسب را رعایت کنید، پوشش رنگی نباید آنقدر پررنگ باشد که تصویر دیده نشود، و هم چنین آنقدر کم رنگ باشد که متن روی آن قابل خواندن نباشد. به منظور کسب تسلط کافی برای انجام این ترفند، باید چندین گزینه رنگ و عکس را تجربه و طراحی کنید. اگر نمی دانید از چه رنگی استفاده کنید، با رنگ های مربوط به خود برند شروع کنید.

10. اصل مهم سادگی

توصیه ی همیشگی طراحان حرفه ای که می گویند  " طرح را ساده نگه دارید" در مورد متن و تصاویر نیز صدق می کند. چیزی که شما واقعاً می خواهید این است که مردم  عکس و متن را ببینند. استفاده بیش از حد ترفند ها ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

هنگام کار با تصاویر، از ساده ترین و در عین حال بهترین فونت و تصویر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که قسمت های مهم تصویر باید بدون هیچ دشواری دیده شوند، تا زمانی که متن به وضوح قابل خواندن نباشد به کار خود ادامه دهید.

 

با مطالعه این مقاله می توانید از این پس متن های بهتری بر روی تصاویر خود طراحی کنید اگر به راهنمایی بیشتری احتیاج داشتید می توانید طراحی های خود را به شرکت طراحی سایت و سئو فراموج بسپارید.

 

مقالات مرتبط

برچسب ها:

دوست دارید به اشتراک بذارید از طریق:

نظرات

 • محسن خانی
  12 آذر 1398

  سلام برای انجام این کار ها چقدر لازم هست که فتوشاپ بلد باشیم ؟

  پاسخ
  فراموج
  14 آذر 1398

  سلام روز بخیر
  برای یادگیری این ترفند ها نیاز نیست که به صورت حرفه ای فتوشاپ رو بلد باشین و اگر یه چیزهایی بلد باشین میتونین خیلی راحت این کارهارو انجام بدین. 

  پاسخ
نظر خود را وارد نمایید